Site Network: K2 | Resartists | Artist projects |

 

K2 Güncel Sanat Merkezik2 web sitesi artık aktif / k2 web site online!
www.k2org.com

adresi sonunda aktif ve güncellenebilir, arşivdeki etkinlilere ulaşmak için yukarıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.


From now on the website of K2 is active and you can check out the events archive from the link above.

posted by K2 @ 7:24 PM,
K2'de Sergi / Exhibition in K2
 "Kırmızı Oda", "Kırmızı Oda/Sekanslar"
"Red Room", "Red Room/Sequences"


Çağrı Saray

K2 Galeri 15 Ocak-5 Şubat 2007
Açılış: 15 Ocak 2007 Pazartesi, 18:00

K2 Galley January 15-February 5 2007
Opening: January 15 2007, Monday, 18:00


“Kırmızı Oda” ve “Kırmızı Oda/Sekanslar”

“Kırmızı Oda”, hikayesi kavramlardan veya günümüz sanatının sorunlarından kilometrelerce uzakta, klişe sayılabilecek underground-polisiye bir hikayeyi içeriyor.

Tek bir videodan oluşan, fakat, temel olarak bir filme dair tüm unsurları içinde barındıran Kırmızı Oda, izleyiciye filmi hayaletmek ve yeniden inşa etmek gibi çok özel bir olanak sunuyor.

“Kırmızı Oda/Sekanslar” adlı iş ise, Kırmızı Oda’nın sadece senaryodan oluşan yapısına karşın, çizgi roman diliyle yeniden oluşturulmuş sekansları izleyiciye sunarak, filmi kendi yönlendiriciliği bağlamında yeniden kurmaya çağırıyor.

“Kırmızı Oda” ve “Kırmızı Oda/Sekanslar”, sinema ve günümüz sanatı arasında kurulu olan organik ilişki bağlamında, sinemanın kuramsal özelliklerinin yanı sıra film izleme pratiğini de yeniden şekillendirmektedir. Sinema izleyicisinin gözlerini hareket ettirmesi ve bunun devamında gerçekleştirdiği başını çevirme gereksinimine karşı, günümüz sanatında bir yapıt izleyiciye hareket etme; yürüme, eğilme, dokunma, koklama gibi sınırsız olanaklar sunar. Kırmızı Oda/Sekanslar adlı yapıtta ise, izleyicinin dolaşması; artık bir tür ‘film izleme mekanı’ olarak tanımlamaktan çekinmeyeceğimiz sergi mekanında yapıtı/filmi belli bir eylemsellikte ve belli bir dizge içerisinde izleme durumu söz konusudur. Bir çağdaş sanat işi veya bir film olma ikileminin tam ortasında duran Kırmızı Oda/Sekanslar’ın “Kırmızı Oda” adlı işten en temel farkı ve film izleme edimi açısından sağladığı en büyük olanak; sadece hareket halinde izlenebilecek bir film önerisi olmasıdır.


***

“Red Room” and “Red Room/Sequences”

“Red Room” tells an underground-detective story, in which the narration is far from conceptions and the problems engaged with contemporary art.

“Red Room”, the video, which involves all the basic elements of a movie, gives audience the chance to imagine and to reconstruct the film.

“Red Room/Sequences” presents the sequences of a movie using the imagery of comic books. Despite the the “The Red Room”s manuscriptal structure, it encourages the viewer to rebuild the film.

“Red Room” and “Red Room/Sequences” reconstitutes the practice of film watching as well as implying the cinema’s theoretical nature, in the means of organic relationships between cinema and contemporary art. While cinema demands the viewer to follow up the scenes, to move the eyes and the head, a contemporary artwork offers many possibilities such as walking into, bending, touching and smelling. “Red Room/Sequences” gives the viewer the chance to watch the work/movie in a venue that is similar to a movie theatre, and also to view it in a particular motion around the work. In this manner “Red Room/Sequences”, which stands in the dilemma of a contemporary art work and a film, creates a possibility of watching a film not only in the means of an ordinary theatre but in the means of experiencing an art work.posted by K2 @ 2:07 PM,
K2'de Söyleşi
"Sanatta Hayatta Kalma Stratejileri, Roller ve Modeller"

Konuşmacı: Adnan Yıldız


En son Kasa Galeri'de açılacak olan Sonsuz Olasılıklar"ın küratörlüğünü üstlenen Adnan Yıldız, çalışmalarına Stokholm, Curatorial Lab'de devam etmektedir.


"Survival Strategies, Roles and Models in Art"

Adnan Yıldız


Adnan Yıldız works as an independent curator and has been in the residency of Curatorial Lab in Stocholm. His last project "Endless Possibilities" will be opened at the !0th of January in Kasa Gallery, Istanbul.


12 Ocak 2007 Cuma, 17:30 / January 12.2007, Friday, 17:30

posted by K2 @ 2:08 PM, ,