Site Network: K2 | Resartists | Artist projects |

 

K2 Güncel Sanat MerkeziAt, Silah, Sony
EGE ÜNİVERSİTESİ A.K.M.
EGE ART ETKİNLİKLERİ

Misafir Odası: Proje 04:
Esra Okyay: “At, Silah, Sony” (*)
Tarihler:22 Şubat – 08 Mart 2007

Açılış: 22 Şubat 2007, Perşembe, saat: 17.30- 19.30
Söyleşi: 01 Mart 2007, Perşembe


Misafir Odası etkinlikleri Esra OKYAY’ın 22 Şubat Perşembe akşamı açılacak “At, Silah, Sony” başlıklı sergisiyle sona eriyor. Esra Okyay’in son dönemde ürettiği 14 adet suluboya resimden oluşan düzenlemesi, gündelik yaşama dair, anı niteliğindeki mizansenlerden oluşmakta. Sanatçının konu ettiği bu mizansenler, ataerkil bir gelenekten gelmiş, örflerine bağlı, erkek merkezli bir aile stereo-tipinin öz yaşam öyküsel görüntülerden yola çıkıyor. Okyay, Türkiye’de televizyonun, dizileri, yarışma programları ve talk-showları ile son yıllarda merkezine aldığı tutucu ve erkek egemen yaşam biçiminin reklamlaştırdığı bir yaşam tarzını resmediyor. Rastlantı sonucu ulaştığı bir web sitesinin içeriğinden çekip alarak resimleştirdiği “bir grup orta yaşlı erkek figürün, makul-hayatı; hiç fantastik olmayan, hiç çekici olmayan, hiç haz verici olmayan şekilde karşımıza çıkıyor. Ve burada sadece oldukları gibi ve sanatçısı tarafından bir seri olarak özveriyle betimlenmişler. Bu resimleme çabası Flaman ekolü gündelik hayat resimlerinden Courbet’ gerçekçiliğine , 1960 sonrası yeni gerçekçiliğin beslediği resim sanatı geleneğinden, bugünün Türkiyesi’nde televizyon, internet ve sosyal hayat ile olan ilişki üzerinden “muhafazakar-maço erkeğin dünyasına” yeni-gerçekçi bir pencere açıyor.

Teknoloji ile barışık kalmanın yanında, milli-maço geleneklerini de sürdürmekten kendisini alıkoyamayan bir mix-kültüre dair karakterlerin, televizyonun ve internetin her alanına ayan-beyan hakim olması sonucu, karşımıza çıkan bu maruz kalma noktası sanatçının kaçınılmaz şekilde odağı oluyor. Okyay yaptığı bu resim-düzenlemesi ile günümüz resim sanatı içerisinde hem de buralı bir gerçekçilik anlayışını gündeme yeniden taşırken internet, televizyon ve yeni medyalar ile resim sanatının genişleyen bu alanı çerçevesinde “neyin resminin yapılabilirliği?” konusu üzerinden tartışmalara dahil olabileceğimiz bir yerde duruyor. Sergi, 8 mart 2007 tarihine kadar izlenime açık olacak. Esra Okyay tarafından gerçekleştirilecek sanatçı söyleşisi ise 1 mart 2007, perşembe günü saat 18.30’dadır.

Borga Kantürk

(*) Sergi ismi için Adnan Yıldız’a teşekkür ederiz.

“The Horse,The Gun, Sony” (*)

Esra Okyay
Guest Room/ Project 04
Exhibition Dates: February 22 – March 08 2007

Opening: February 22nd, Opening,17.30- 19.30
Artist Talk: March 01 2007, Tuesday, 18:30
Events of the Guest Room Project, with the support of Ege University, will draw to an end with the exhibition of Esra Okyay: “Horse, Gun and Sony”. The artist’s istallation of 14 water colour pictures are composed of the mise-en-scene of the everyday life.


The subject matter of the artist is the stereotype male mise en scenes, belonging to a patriarchal family traditionals. Through her pictures, Esra Okyay explores a conservative and patriarchal life-style which has been emerged recently in the media,throuh the male-centered television series, programs and talk shows.

Borga Kanturk

(*)Original name of the exhibition from Adnan Yılmaz.

posted by K2 @ 2:59 PM, ,
Leyla Gediz K2'de

13-14 Şubat tarihleri arasında K2'ye gelen Leyla Gediz, atölye ziyaretleri gerçekleştirerek sanatçılarla buluştu. K2 ekibiyle görüş ve deneyimlerini paylaşmaktan çekinmeyen sanatçıya samimiyeti ve enerjisi için teşekkür ederiz.

posted by K2 @ 1:51 PM,
P2p İzmir: Workshop at K2 Izmir, 22nd-25th February 2007

Participants from SE/FI:

Anna Ådahl: http://www.annaadahl.com/
Richard Widerberg: http://www.riwid.net/
Andrew Paterson :http://mlab.uiah.fi/~apaterso/
Veronica Wiman: http://epart.epo.org/exhibition/check-in/curators/veronica.wiman/index.en.php

posted by K2 @ 12:31 PM, ,
P2p İzmir: Workshop at K2 Izmir, 22nd-25th February 2007
The peer2peer workshop in Izmir invites participating artists from Finland, Sweden, Denmark and Turkey, to explore material and human parables extending from the terminology of file-sharing and open collaborative networking.
During a 4 day workshop we will build our “site”. This will act as an experimental structure to invite continued meetings and practice. Participating workshop peers will suggest a “production/activity” to be executed and developed collaboratively in dialogue at site.


Issues and topics to explore in relation: open and closed peer structures for sharing of im/material goods, client-server/peer relations, personal experience of collaborations, political-economical realities of open source culture


http://peer2peer.stikipad.com/home/

posted by K2 @ 12:08 PM, ,
DUYURU:

13. Avrupalı ve Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali’ne katılım için geri sayım başladı.
İskenderiye, Türkiye’den genç sanatçıları bekliyor


Başvurular 15 Ocak’ta başladı.
Sabancı Üniversitesi bu yıl 25 Ekim- 4 Kasım 2007 tarihleri arasında Mısır’ın İskenderiye kentinde yapılacak olan 13. Avrupalı ve Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali’ne (
http://www.bjcem.org/en/alexandria2007/) Türkiye’den katılacak yapıtları belirlemek üzere seçmelere başlıyor. Eser seçimleri, uluslararası bienal komitesi üyesi olan Sabancı Üniversitesi’nin oluşturacağı bir komisyon tarafından yürütülecek.
Ana amacı Akdeniz bölgesindeki ülkeler ve kültürel kurumlararası ilişkileri güçlendirmek olan bienalin teması ‘doğru zaman; değişimin mümkün olduğu an’ anlamına gelen Yunanca ‘kairos’ kelimesi çerçevesinde belirlendi.


13. Avrupalı ve Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali’ne Türkiye’den katılmak isteyen sanatçılar, eserlerini görsel sanatlar (resim, heykel, gravür, fotoğraf, enstalasyon, performans, video-art, çizgi roman, multimedya, webart), uygulamalı sanatlar (görsel tasarım, web tasarımı, dijital sanat) ve müzik (rock, pop, caz, folk/etno, çağdaş, elektronik) olmak üzere üç ana sanat dalında gönderebilecek. Bienal’e sunulan eserlerin sayıları Uluslararası Bienal Komitesi tarafından belirlenecek. Genç sanatçıların katılımı Bienal’e katılan yönetimlerin ya da kurumların var olduğu bölgelerde yerel seçmeler yoluyla gerçekleştirilecek.

15 Ocak – 31 Mart 2007 tarihleri arasında başvuruların yapılacağı
Bienal’e katılmak isteyen sanatçılar, Bienal Şartnamesi ve başvuru formunu
http://kasagaleri.sabanciuniv.edu adresinden edinebilir.

Başvurular ve bilgi için:
Kasa Galeri Sabancı Üniversitesi İletişim Merkezi, Bankalar Cad. No:2, Karaköy/ İstanbul
Tel: 0212 292 4939/1508 (hafta içi 13:00-17:00)

posted by K2 @ 5:02 PM, ,