Site Network: K2 | Resartists | Artist projects |

 

K2 Güncel Sanat MerkeziSıradandan YansıyanlarK2 Eylül ayı içerisinde Phillippine Hoegen ve Sylvia Kouvali tarafından gerçekleştirilen projeye ev sahipliği yapıyor.

Sanatçılar:
Anneke A. de Boer
Berin Demiral
Lon Robbé
Martina Wolf
Nejat Sati
Nur Muşkara
Neriman Polat
Philippine Hoegen
Yasemin Özcan Kaya


Bakma, sanatçının olduğu kadar izleyicinin de bakışı, sanatçının işiyle ilişkisi ve bu ikisi arasındaki dinamikler bu projeyi biçimlendiriyor.
Sergide yer alan işler söz konusu duruma farklı biçimlerde yaklaşıyorlar, fakat her birinde bakış uzun uzun, acele etmeden, sıradan olayları izleyerek “bakma” eylemine dikkat çekiyor.
Nejat Sati ve Lon Robbé’un işlerinde baktığımız şeyi nasıl yorumlayacağımız sorunsalı araştırılıyor. Küçük teknolojik müdahalelerle gördüğümüz şey hakkında kuşku duymaya yönlendiriliyoruz. Berin Demiral’ın düşük teknoloji videolarında, onun gündelik hayatı nasıl gördüğü ve ele aldığına tanıklık ederken Anneke A. de Boer ve Yasemin Özcan Kaya ise bizleri öznenin bakışını algılamaya çağırır. Çerçeveleme gibi basit bir eylem aracışığıyla Nur Muşkara resimlerinde görüş alanını anlamla yüklüyor. Neriman Polats ve Philippine Hoegen’in işleri filmin fotografiye yaklaşması yada tam tersi bir durumdan beslenir, zaman durgun görüntüde tanımlıyor ve hareketi yavaşlatıyor.

Sergi her Cuma günü değişecektir, böylelikle işler arasındaki farklı ilişkiler keşfedilebilir. Sergiye katılan sanatçılarla işler üzerine konuşmalar ve film gösterimleri sergiye eşlik edecek.
Program:
2 Eylül, Cumartesi: Açılış
9 Eylül Cumartesil: Sanatçı Konuşmaları, Neriman Polat ve Yasemin Özcan Kaya
16 Eylül Cumartesi: Film Gösterimi
22 Eylül Cuma: Sanatçı konuşmaları, Anneke A. de Boer
23 Eylül Cumartesi: Gösterim
29 Eylül Cuma: Gösterim
30 Eylül Cumartesi: Kapanış Partisi

posted by K2 @ 12:26 PM, ,
diStilled


A project by Philippine Hoegen and Sylvia Kouvali, at K2 in Izmir.

Artists:Anneke A. de Boer
Berin Demiral
Lon Robbé
Martina Wolf
Nejat Sati
Nur Muşkara
Neriman Polat
Philippine Hoegen
Yasemin Özcan Kaya


Looking, the gaze of the artist as well as the spectators, his or her relation to each work and the dynamics between them, will shape this project.
The chosen works use different approaches to the subject matter, but in each the gaze is lingering, watching things unremarkable and uneventful, so that it is the act of looking itself which draws attention.
How to interpret what we are looking at is problematized in the works by Nejat Sati and Lon Robbé. Through small technological interventions we are made to doubt what it is we are seeing. In Berin Demirals low-tech videos we witness the way she sees and handles her everyday world whereas both Anneke A. de Boer and Yasemin Özcan Kaya let us look at the subjects gaze. Through the simple act of framing, Nur Muşkara loads the view in her picture with meaning. In Neriman Polats and Philippine Hoegens work, film approaches photography and visa versa, time is introduced in the still and the motional is slowed down.

Every Friday the exhibition will change, so that different relations between the works can be explored. Artists participating in the exhibition will talk about their work and there will be film screenings related to the subject.

Schedule:
Saturday September 2: Opening
Saturday September 9: Artists talk, Neriman Polat and Yasemin Özcan Kaya
Saturday September 16: Screening
Friday September 22: Artists talk, Anneke A. de Boer
Saturday September 23: Screening
Friday September 29: Screening
Saturday September 30: Closing party

posted by K2 @ 12:22 PM, ,
Oda Projesi K2'de
2000 yılında kurulan sanatçı inisiyatifi Oda Projesi, 2005 yılına kadar Galata Şahkulu Sokak'ta yer alan bir dairede faaliyetlerini devam ettirdi ve projelerinde bu mahallede yaşayanlarla uzun soluklu bir ilişki içinde sanat üretimlerine devam etti. 9. Uluslararası İstanbul Bienali'ne bir kitap projesiyle katılan Oda Projesi, 3 Ağustos'ta K2 Kafeterya'da sanatçılarla buluşma ve çalışmalarına dair bir sunum gerçekleştirecek.

posted by K2 @ 2:52 PM, ,