Site Network: K2 | Resartists | Artist projects |

 

K2 Güncel Sanat MerkeziAt, Silah, Sony
EGE ÜNİVERSİTESİ A.K.M.
EGE ART ETKİNLİKLERİ

Misafir Odası: Proje 04:
Esra Okyay: “At, Silah, Sony” (*)
Tarihler:22 Şubat – 08 Mart 2007

Açılış: 22 Şubat 2007, Perşembe, saat: 17.30- 19.30
Söyleşi: 01 Mart 2007, Perşembe


Misafir Odası etkinlikleri Esra OKYAY’ın 22 Şubat Perşembe akşamı açılacak “At, Silah, Sony” başlıklı sergisiyle sona eriyor. Esra Okyay’in son dönemde ürettiği 14 adet suluboya resimden oluşan düzenlemesi, gündelik yaşama dair, anı niteliğindeki mizansenlerden oluşmakta. Sanatçının konu ettiği bu mizansenler, ataerkil bir gelenekten gelmiş, örflerine bağlı, erkek merkezli bir aile stereo-tipinin öz yaşam öyküsel görüntülerden yola çıkıyor. Okyay, Türkiye’de televizyonun, dizileri, yarışma programları ve talk-showları ile son yıllarda merkezine aldığı tutucu ve erkek egemen yaşam biçiminin reklamlaştırdığı bir yaşam tarzını resmediyor. Rastlantı sonucu ulaştığı bir web sitesinin içeriğinden çekip alarak resimleştirdiği “bir grup orta yaşlı erkek figürün, makul-hayatı; hiç fantastik olmayan, hiç çekici olmayan, hiç haz verici olmayan şekilde karşımıza çıkıyor. Ve burada sadece oldukları gibi ve sanatçısı tarafından bir seri olarak özveriyle betimlenmişler. Bu resimleme çabası Flaman ekolü gündelik hayat resimlerinden Courbet’ gerçekçiliğine , 1960 sonrası yeni gerçekçiliğin beslediği resim sanatı geleneğinden, bugünün Türkiyesi’nde televizyon, internet ve sosyal hayat ile olan ilişki üzerinden “muhafazakar-maço erkeğin dünyasına” yeni-gerçekçi bir pencere açıyor.

Teknoloji ile barışık kalmanın yanında, milli-maço geleneklerini de sürdürmekten kendisini alıkoyamayan bir mix-kültüre dair karakterlerin, televizyonun ve internetin her alanına ayan-beyan hakim olması sonucu, karşımıza çıkan bu maruz kalma noktası sanatçının kaçınılmaz şekilde odağı oluyor. Okyay yaptığı bu resim-düzenlemesi ile günümüz resim sanatı içerisinde hem de buralı bir gerçekçilik anlayışını gündeme yeniden taşırken internet, televizyon ve yeni medyalar ile resim sanatının genişleyen bu alanı çerçevesinde “neyin resminin yapılabilirliği?” konusu üzerinden tartışmalara dahil olabileceğimiz bir yerde duruyor. Sergi, 8 mart 2007 tarihine kadar izlenime açık olacak. Esra Okyay tarafından gerçekleştirilecek sanatçı söyleşisi ise 1 mart 2007, perşembe günü saat 18.30’dadır.

Borga Kantürk

(*) Sergi ismi için Adnan Yıldız’a teşekkür ederiz.

“The Horse,The Gun, Sony” (*)

Esra Okyay
Guest Room/ Project 04
Exhibition Dates: February 22 – March 08 2007

Opening: February 22nd, Opening,17.30- 19.30
Artist Talk: March 01 2007, Tuesday, 18:30
Events of the Guest Room Project, with the support of Ege University, will draw to an end with the exhibition of Esra Okyay: “Horse, Gun and Sony”. The artist’s istallation of 14 water colour pictures are composed of the mise-en-scene of the everyday life.


The subject matter of the artist is the stereotype male mise en scenes, belonging to a patriarchal family traditionals. Through her pictures, Esra Okyay explores a conservative and patriarchal life-style which has been emerged recently in the media,throuh the male-centered television series, programs and talk shows.

Borga Kanturk

(*)Original name of the exhibition from Adnan Yılmaz.

posted by K2 @ 2:59 PM,

0 Comments:

Post a Comment

<< Home